Pedelfunktionen i Furesø KommuneStatusrapport · september 2026

Bygninger og vedligehold

Ejendomsporteføljen og vedligeholdelsen

Furesø Kommune råder over ca. 250.000 m² kommunale bygninger og 4,7 km² jord. Vedligeholdelsen styres af en årlig pulje på 28,6 mio. kr., bygningssyn hvert fjerde år og facility management-systemet Main Manager – men ca. 70 % af midlerne går til akut vedligehold, og kommunen beskriver selv et vedligeholdelsesefterslæb på ældre bygninger.

195ejendommeheraf 158 med bygningFM-strategi 2023
250.087m²samlet areal – skole/FFO udgør 38,2 %FM-strategi 2023
1,4mia. kr.regnskabsført ejendomsværdiFM-strategi 2023
28,6mio. kr./årpulje til vedligehold, licenser, legepladstilsyn og alarmerBudget 2024–2027

1Porteføljen: hvad skal der passes?

Kort resumé

Ejendomsporteføljen omfatter aktuelt 195 ejendomme, heraf 158 med bygning, og ca. 250.087 m². Opgørelsen er inklusive private og selvejende institutioner, som anvender kommunalt ejede ejendomme. Derudover ejer kommunen jordarealer på i alt ca. 4,7 km². Kommunen tager forbehold for fejl i grunddata, som er indsamlet i 2022–23. Budgetmaterialet fra 2024 opgør i stedet området som »de 183 ejendomme og i alt ca. 250.000 m²«.

Skole- og FFO-området er suverænt det største arealmæssigt og udgør 38,2 % af den samlede portefølje. Sports- og kulturområdet udgør hver ca. 13 %, dagtilbudsområdet 9,8 % og plejeområdet 6,5 %. Størstedelen af ejendommene er opført i perioden 1980–2009, og porteføljen er fordelt på alle kommunens bydele: Jonstrup, Kirke Værløse, Værløse, Hareskovby og Farum.

Anvendelse af de 250.087 m²

  • Skole/FFO38,2 %
  • Sport (fire haller m.v.)13,1 %
  • Kultur12,9 %
  • Daginstitution9,8 %
  • Pleje (plejehjem, botilbud m.fl.)6,5 %
  • Administrationsbygning5,6 %
  • Udlejning5,2 %
  • Svømmehal4,6 %
  • Andre ejendomme1,9 %
  • Vej og Park (Driftsgården m.fl.)1,6 %
  • Fritid (spejderhuse m.v.)0,5 %

Andel af det samlede areal på ca. 250.087 m². Fire haller (Farum Arena, Søndersøhallen, Hareskov Hallen og Farum Arena) er talt under Sport, ikke under skolerne.

Kilde: FM-strategi 2023, figur 2, s. 16.

Ejerformer

  • Ejer og bruger79,2 %
  • Ejer og udlejer12,1 %
  • Lejer og bruger7,6 %
  • Lejer og anden bruger0,7 %
  • Selvejende / privat0,4 %

Fordeling af de 250.087 m². »Ejer og bruger« omfatter alle folkeskoler, hovedparten af dagtilbuddene og mange kulturejendomme.

Kilde: FM-strategi 2023, figur 3, s. 17.

Ejendomme i alt
195 ejendomme, heraf 158 med bygning (FM-strategi 2023). Budgetmaterialet 2024 opgør 183 ejendomme.
Areal
ca. 250.087 m² (FM-strategi 2023) / ca. 250.000 m² (Budget 2024–2027).
Jordbesiddelser
ca. 4,7 km².
Regnskabsført ejendomsværdi
ca. 1,4 mia. kr. – heraf 0,6 mia. kr. folkeskoler og FFO'er, 0,6 mia. kr. sportshaller og 0,2 mia. kr. daginstitutioner.
Nyopførelsesværdi
vurderet til ca. 5,5 mia. kr. for den samlede bygningsmasse.
Opførelsestidspunkt
hovedparten opført 1980–2009. »Nye« ejendomme siden 2019 er bl.a. Børnehuset Vingesus, Hareskov Børnehus, Børnehuset Farum Nordby, Botilbud Syvstjernevænge, Botilbud Søndersø, Stenvadhallen og Stationsvej 2 i Hareskov.
Geografi
Jonstrup, Kirke Værløse, Værløse, Hareskovby og Farum.

2Vedligeholdelse: 28,6 mio. kr. om året

Sådan styres vedligeholdelsen

  • Der udarbejdes hvert 4. år et grundigt bygningssyn for alle ejendomme – udvendigt, indvendigt og på de tekniske installationer. Herudover gennemføres syn af terræn og udearealer, legepladser, grønne arealer og faste belægninger.
  • På grundlag af bygningssyn, løbende dialog med ejendomsbrugerne og tilsyn udarbejdes en prioriteret vedligeholdelsesplan for hver bygning. Byggeri og Vedligehold disponerer og igangsætter arbejdet.
  • Budgettet anvendes til afhjælpende, forebyggende og genoprettende vedligehold. Ca. 70 % går til akut/afhjælpende vedligehold (nedbrud, arbejdsmiljø, påbud, sikkerhed), mens de resterende ca. 30 % bruges til planlagt vedligehold.
  • Større planlagte vedligeholdelsesarbejder finansieres af anlægsbevillinger – altså uden for driftsbudgettet.
  • Ud over de 28,6 mio. kr. er der afsat midler til almindeligt indvendigt vedhold (fx indvendig maling) decentralt på de enkelte fagudvalgs budgetter. Midlerne disponeres af bygningsbrugerne.
Pulje til ejendomsvedligehold m.m.Årligt budget i 2024-priser. Samme niveau i alle fire budgetår 2024–2027.
Post2024202520262027
Pulje til ejendomsvedligehold24.94824.94824.94824.948
Main Manager og andre licenser450450450450
Legepladsinspektion115115115115
Faste kontrakter (alarmer)3.0713.0713.0713.071
Netto i alt28.58428.58428.58428.584

Kilde: Budget 2024–2027, Kommunale ejendomme, Tabel 3, s. 5. 1.000 kr. i 2024-priser. Puljen dækker også udgifter til servicekontrakter (forebyggelse) i kommunale ejendomme.

Servicekontrakter og systemer

  • Alle serviceaftaler udbydes, kontrolleres og overvåges samlet. Det gælder bl.a. alarmer, servicekontrakter på elevatorer, filtre i ventilationsanlæg, gasfyr og rensning af tagrender.
  • Facility management-systemet »Main Manager« bruges til registrering af de kommunale ejendommes tilstand og vedligeholdelsesbehov, disponering af budget og ordrer over for leverandører, projektstyring og arealhåndtering. Systemet har en help desk-funktion, hvor brugerne indmelder fejl og mangler på kommunale ejendomme.
  • Vedligeholdelsespuljen omfatter desuden udgifter til de lovpligtige legepladstilsyn ved institutioner og offentlige legepladser.

3Legepladser: skærpet tilsyn og efterslæb

Legepladsområdet er det sted i bygningsdriften, hvor tilsynskravene er blevet strammet mest, og hvor kommunen har ændret praksis markant.

Antal
Midlerne anvendes til 31 dagtilbud, heraf 28 kommunalt ejede, 2 selvejende samt dagplejen.
Tilsyn før
Legepladssyn hvert 3. år.
Tilsyn nu
Årligt syn af ekstern legepladsinspektør plus egenkontrol tre gange om året.
Begrundelse
Bedre vedligeholdte legepladser og forebyggelse frem for akut afhjælpning.
Modernisering
Det koster ca. 1 mio. kr. at modernisere en mellemstor legeplads.
Pulje
Der afsættes en årlig pulje på 0,5 mio. kr. til løbende reparationer for at kunne udbedre hurtigere og undgå afspærringer.
Anlæg
Anlægsprogrammet rummer desuden en legepladspulje til dagtilbud samt forberedelse af legeplads i Kumbelhaven (1,0 mio. kr.).

Kilder: Anlægsprogram 2027–2030 og Samlet fil over videreførte forslag 2027–2030.

4Energi: merforbrug i 2025 og nye krav frem mod 2030

Byggeri og Vedligehold varetager den overordnede energiovervågning, energistyring og energiledelse, herunder opfølgning på det samlede energi- og vandforbrug. Energiområdet er det sted, hvor regnskabet for alvor gik skævt i 2025.

Energiudgifter på ejendomme, 20251.000 kr. i 2025-priser.
PostOpr. budgetKorrigeret budgetRegnskabAfvigelse
El-udgifter9.5099.50912.230−2.721
Varmeudgifter12.20613.06613.309−244
Vandudgifter4.8704.8254.677148
Netto i alt26.58527.40030.216−2.817

Kilde: Regnskab 2025, Økonomi og Erhverv, Tabel 15. Merforbruget på i alt 2,8 mio. kr. skyldes hovedsageligt en stor stigning i elpriserne. Minus = mindreudgift/merindtægt, plus = merudgift.

Mål og nye krav

  • CO₂-neutral i 2030 og CO₂-positiv i 2035 er byrådets mål. FM-strategien vurderer, at det kræver »en massiv indsats og investering«, da flere især ældre ejendomme »sluger meget energi«.
  • Energimidler og vedligeholdelsesmidler skal tænkes sammen i en 10-årig periode. Energimidlerne indgår i bygningsanalysen med 50 % og kan ikke anvendes uden drifts- og genopretningsmidler. Anlægsudgifter til energioptimering lånefinansieres fuldt ud.
  • Nyt bygningsreglement 2027 skal fremme renovering, omdannelse og genbrug af byggematerialer frem for nybyggeri – herunder energirenovering af offentlige bygninger med bl.a. solceller på tagene. Det vurderes at koste ejendomsselskaber 3 mia. kr. at leve op til de nye krav.
  • EU-bygningsdirektivets solenergikrav: hvor det er teknisk egnet og økonomisk og funktionelt gennemførligt, skal der etableres solenergianlæg i perioden 2027–2031 afhængigt af størrelse over 250 m².
  • EU's energieffektivitetsdirektiv – energimærke B: 3 % af kommunens bygningsmasse skal årligt løftes til energimærke B, svarende til ca. 7.500 m² om året. Furesø Kommune er tilmeldt EBA-bygningsanalysen hos Energistyrelsen.
  • Anlæg: Øget energirenovering og etablering af alternative energiformer er i anlægsprogrammet for 2027–2030 prioriteret med 33,75 mio. kr.

Kilder: FM-strategi 2023; Anlægsprogram 2027–2030.

5Vedligeholdelsesefterslæb og tilstand

Hvordan efterslæbet håndteres i praksis

  • Anlægsbevillinger til større planlagte vedligeholdelsesarbejder uden for driftsbudgettet.
  • Prioritering efter bygningssyn og efter hvor forretningskritisk bygningen er for kommunen.
  • Sammenblanding af energi- og vedligeholdelsesmidler for at få tilbagebetalingstiderne ned.
  • Arealoptimering: den mest bæredygtige kvadratmeter er den, kommunen ikke har.
  • Udbud i én samlet pakke som strategisk partnerskab for at få mere vedligehold for pengene.