Pedelfunktionen i Furesø KommuneStatusrapport · september 2026

Rengøring og rådhusservice

Rengøring af ca. 120.000 m²

Rengøring og Service varetager den samlede rengøringsopgave i kommunens ejendomme. Godt 70.000 m² driftsareal rengøres på kontrakt af en ekstern leverandør, mens ca. 50.000 m² varetages af eget ansat personale. Enheden driver også rengøringskontrakterne og har ansvaret for betjentfunktionen og kantinen.

ca. 70.000m²rengøres på kontrakt af ekstern leverandørBudget 2024–2027
ca. 50.000m²rengøres af eget ansat personaleBudget 2024–2027
32,0mio. kr.korrigeret budget 2025 til rengøring og rådhusserviceRegnskab 2025
21medarbejdereegne rengøringsansatte (2021-opgørelse)Budgetbemærkninger 2021

1Hvad omfatter opgaven?

Kort resumé

Rengøring og Rådhusservice omfatter løn til betjente og administrationsdrift samt alt rengøring – kontraktrengøring, graffiti, løn til rengøringsmedarbejdere, rengøringsledelse og vinduespudsning m.v. Enheden varetager også driften af rengøringskontrakterne, herunder den daglige dialog mellem bygningsbrugerne, servicelederne og rengøringsselskabernes tilsynsførende.

Rengøring og Service har ikke ansvar for rengøringen i de to svømmehaller eller i Galaksen. Her varetages rengøringen af de decentrale institutioners eget personale. Kantinen hører organisatorisk under Rengøring og Service, men er budgetmæssigt lagt på et andet aktivitetsområde under Økonomiudvalget.

2Egen rengøring eller ekstern kontrakt?

Fordelingen mellem eget personale og ekstern leverandør er et af de forhold, der har været mest stabilt gennem årene. Budgetbemærkningerne for 2021, 2022, 2023 og 2024–2027 beskriver alle fordelingen som »godt 70.000 m²« på kontrakt mod »ca. 50.000 m²« af eget personale.

Egne rengøringsansatte – udvalgte lokaliteter

  • Rådhuset
  • Farum Kulturhus
  • Skiftesporet
  • Toiletter i Kumbelhaven
  • Lyngholmskolen
  • Stavnsholtsskolen
  • Solvangsskolen
  • Stenvadhallen
  • Farum Arena

Kilde: Budget 2024–2027, Kommunale ejendomme, s. 11.

Uden for Rengøring og Services ansvar

  • De to svømmehaller
  • Galaksen (kulturhuset i Farum)

Her varetages rengøringen af de decentrale institutioners eget personale. Det betyder, at rengøringsudgifterne til disse lokaliteter ligger uden for det centrale rengøringsbudget og derfor ikke indgår i de ca. 120.000 m².

Kilde: Budget 2024–2027, Kommunale ejendomme, s. 10.

3Betjente og kantine

Betjentfunktionen

Betjentene hører organisatorisk under Rengøring og Service og varetager en betjentfunktion i forhold til administrations-, kultur- og ældreområdet m.v. Konkret nævnes Rådhuset, Jobcentret, sprogskolen, Widex, Skovgården og Skiftesporet, hvor opgaverne omfatter arrangementer, bryllupper, postomdeling, udstillinger, transport, mindre flytninger og bygningsservice.

Kilde: Budget 2024–2027, Kommunale ejendomme, s. 11.

Furesø Kantine

Kantinen hører organisatorisk under Rengøring og Service, men er budgetmæssigt placeret på et andet aktivitetsområde under Økonomiudvalget. I regnskab 2025 havde Furesø Kantine et korrigeret nettobudget på 1,7 mio. kr. og et regnskab på 1,8 mio. kr., altså et merforbrug på 0,1 mio. kr. Indtægtssiden udgør ca. 2,3 mio. kr.

Kilde: Regnskab 2025, Økonomi og Erhverv, Tabel 17.

4Økonomi

Budgetopbygning (2024-priser)

Rengøring og Service – budget 2024–20271.000 kr. i 2024-priser.
Post2024202520262027
Løn – betjente1.6231.6231.6231.623
Driftsramme – betjente26262626
Driftsramme hele administrationen1.1541.1541.1541.154
Central rengøring2.7982.7982.7982.798
Kontraktrengøring17.82317.82317.75317.753
Løn – egne rengøringsansatte6.7936.7936.7936.793
Netto i alt30.21630.21630.14630.146

Kilde: Budget 2024–2027, Kommunale ejendomme, Tabel 9, s. 11. Beløbene er netto og indeholder ikke de ca. 6,1 mio. kr. i indtægter, der modregnes i regnskabet.

Regnskab 2025

Rengøring og Rådhusservice – regnskab 20251.000 kr. i 2025-priser.
PostOpr. budgetKorrigeret budgetRegnskabAfvigelse
Rengøring centralt2.2852.1862.061125
Furesø Kantine01.6951.782−87
Betjente og administration1.1582.4362.213223
Rengøring af bygninger39.66125.70924.6091.100
Netto i alt43.10432.02630.6651.361

Kilde: Regnskab 2025, Økonomi og Erhverv, Tabel 17. Det korrigerede budget til rengøringskontrakter, ledelse, vinduespudsning mv. udgjorde 32 mio. kr.; mindreforbruget på 1,4 mio. kr. skyldes hovedsageligt, at omkostningerne til den faste rengøring blev lavere end forventet i budgettet.

5Udbud og leverandørstyring

  • Udbud: Kommunens udbuds- og indkøbspolitik kræver, at serviceaftaler udbydes. For rengøring betyder det, at kontrakterne løbende konkurrenceudsættes, og at vurderingen ikke kun er økonomisk – udbud kan også give »indirekte økonomiske effekter« som bedre produkter, mere bæredygtige produkter eller højere serviceniveau.
  • Leverandørstyring: Rengøring og Service har den daglige dialog med bygningsbrugerne, servicelederne og rengøringsselskabernes tilsynsførende.
  • Bæredygtige produkter: FM-strategien peger på at bruge bæredygtige maskiner, udstyr og produkter til brug i drift og rengøring af kommunens bygninger.
  • Beskaeftigelsesindsats: Særlige jobfunktioner inden for ejendomsservice, rengøring og kantinedrift skal bruges til at understøtte indsatsen over for borgere uden arbejde, herunder ældre uden for arbejdsmarkedet.
  • Affaldssortering: FM-strategien indeholder et indsatsområde om at forankre affaldssortering i 10 fraktioner på kommunens ejendomme – en opgave, der i praksis lander hos pedeller og rengøringspersonale.

Kilder: Udbuds- og indkøbspolitik; FM-strategi 2023, s. 10 og 12; Budget 2024–2027, s. 10.