Pedelfunktionen i Furesø KommuneStatusrapport · september 2026

Driftsgården · Center for By og Miljø

Udearealer, veje og vintertjeneste

Driftsgården er den anden store del af funktionen. Hvor pedellerne arbejder i og på bygningerne, arbejder Driftsgården udenfor: grønne områder, naturområder, veje, cykelstier, fortove, idrætsbaner, vintertjeneste, vejbelysning og kommunens eget værksted for biler og maskiner. Budgettet er på 55,7 mio. kr. og dækker ca. 500 km færdselsareal.

55,7mio. kr.korrigeret nettobudget 2025 (inkl. vejbelysning)Regnskab 2025, NKU, s. 8
53,6mio. kr.budget 2024 for hele DriftsgårdenBudget 2024–2027, Tabel 15
ca. 164kmvejbanerBudget 2024–2027, Tabel 17
ca. 52kmcykelstierBudget 2024–2027, Tabel 17
ca. 186kmfortoveBudget 2024–2027, Tabel 17
ca. 34bygværkerbroer og tunnellerBudget 2024–2027, Tabel 17
ca. 24årsværkgartnerområdet, heraf 4 sæsonårsværkBudget 2024–2027, s. 17
ca. 550enhederbiler og maskiner i værkstedets porteføljeAnlægsprogram 2027–2030

1Hvad er Driftsgården?

Kort resumé

Aktivitetsområdet Driftsgården omfatter drift af værksted for kommunens biler og maskiner, vejarealer, vintertjeneste, dyrehold, vedligehold af idrætsbaner, gartnerområdet, genbrugsstationer og vejbelysning m.v.

Driftsgården er en tværgående servicefunktion: den servicerer skoler, institutioner, kulturhuse, grønne arealer, naturområder, vejarealer, cykelstier, idrætsanlæg, skadedyrsbekæmpelse og forsyningsområdet – og driver kommunens bil- og maskinpark samt »Borgertip«.

Økonomisk er der en særlig konstruktion: Driftsgården afregner mande- og maskintimer internt for planlagte opgaver, og opgaver ud over det aftalte serviceniveau bestilles og finansieres særskilt af skoler, institutioner og ejendomme over deres eget driftsbudget. Det gør Driftsgården til et internt marked med ca. 26,5 mio. kr. i årlige mande- og maskintimer.

Driftsgårdens opgaveområder

  • Naturbeskyttelse
  • Transport og infrastruktur
  • Idrætsanlæg, skoler og institutioner
  • Forsyningsområdet
  • Administrationsbygninger og kulturinstitutioner
  • Skadedyrsbekæmpelse
  • Vejbelysning
  • Genbrugsstationer og dyrehold

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027; Bilag 1, Regnskab 2025 (NKU).

Bemanding – navngivne årsværk

Entreprenørområdet
1 vejformand og 10 årsværk
Gartnerområdet
1 overgartner og ca. 24 årsværk, heraf 4 sæsonårsværk
Værkstedet
1 værkfører og 7 årsværk

Medarbejderne er ikke fastlåst til ét område: entreprenør- og gartnermedarbejderne deltager i vintertjenesten og leverer timer på tværs af driftsområderne. Det er denne fleksibilitet, der gør vinterberedskabet muligt uden en fast vinterstab.

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, s. 16–17.

2Entreprenørområdet – vejene

Entreprenørområdet drifter kommunens vejnet. Budgettet er faldet svagt gennem hele budgetperioden – fra 17,2 mio. kr. i 2024 til 16,5 mio. kr. i 2027 – blandt andet som følge af en forventet afledt driftsbesparelse af anlægget »BV23 13 – Investering der understøtter driften af vejanlæg«.

Entreprenører – drift af kommunale veje og vintertjeneste1.000 kr. i 2024-priser.
Post2024202520262027
Personale – løn6.0916.0916.0916.091
Vejvedligeholdelse i alt7.7727.5327.2047.109
  Broer og tunneller (ca. 34 bygværker)1.0191.0191.0191.019
  Vejvedligeholdelse – vejbaner m.v.4.9294.6894.4694.469
  BV23 – etablering af 40 km/t-begrænsning10810800
  Færdselsregulering1.5051.5051.5051.410
  Vedligehold af busstoppesteder (Movia)113113113113
  Vejafvanding – lovpligtig afpumpning97979797
Afledt drift vedr. Supercykelsti295295295295
Vintertjeneste (glatførebekæmpelse)2.9932.9932.9932.993
  Vintertjeneste – personale (vagttillæg)764764764764
  Vintertjeneste – faste udgifter2.2292.2292.2292.229
Netto i alt17.15016.91016.58316.488

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, Tabel 17, s. 16. Vejbaner (ca. 164 km), cykelstier (ca. 52 km), fortove (ca. 186 km), stier (ca. 78 km), offentlige parkeringspladser, Værløse Bymidte samt afvandingsriste og brønde. Budgettet er fra 2025 reduceret med 0,2 mio. kr., stigende til 0,4 mio. kr. årligt fra 2026.

Andre vejposter i budget 2027

Øget vejvedligehold
I Råderumskataloget foreslås merbevilling til vejvedligehold med +0,55 mio. kr. i 2027 og +0,3 mio. kr. i 2028–2030.
Skærpede regler og påkørsel
0,5 mio. kr. afsat til imødegåelse af påkørsel (færdselsregulering).
Asfaltplanen
Vejvedligeholdelsen styres efter en 3-årig vejslitageplan – »Asfaltplanen«.
Glatføreberedskab
Der er kontrakt med 4 eksterne entreprenører til glatførebekredskabet, der understøtter den kommunale vintertjeneste.

Kilder: Råderumskatalog, Budget 2027–2030, NKU 6; Tekniske korrektioner, " Budget 2027–2030; Natur og Klima, Budget 2024–2027, s. 16.

3Gartnerområdet – grønne områder og natur

Gartnerområdet er det største enkeltområde under Driftsgården målt på løn og det eneste, der vokser svagt i budgetperioden. Det dækker friarealer og parker, naturområder, vandløb, græs og beplantning ved vejarealer samt arealerne ved Søndersø.

Gartnerområdet – budget 2024–20271.000 kr. i 2024-priser.
Post2024202520262027
Personale – løn12.10412.10412.10412.104
Friarealer og parker1.8301.8301.8301.830
Naturområder417417417417
Vedligeholdelse af vandløb356356356356
Græs og beplantning ved vejarealer2.8042.8042.8042.804
Arealer ved Søndersø – eget budget176176176176
Afledt drift ved Frederiksborgvej 3–5 (BV2023)81243351351
Netto i alt17.76817.93018.03818.038

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, Tabel 18, s. 17.

Vandløb – 0,36 mio. kr. årligt

Kommunen vedligeholder vandløbene Hestetangs Å, Vassingerød løbet, Snarevadsgrøften, Bunds Å, Jonstrup Å og Tibberup Å. Flere af dem løber på tværs af kommunegrænsen, og opgaven løses i samarbejde med Ballerup, Allerød og Herlev kommuner.

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, s. 17–18.

Servicepakken til skolerne

Skolerne modtager ca. 5.475 timer årligt – ca. 780 timer pr. skole – i servicepakke fra Driftsgårdens gartnerområde. En foreslået besparelse på 0,3 mio. kr. vil reducere timeantallet med ca. 13 % og udmøntes i reduceret personale, færre entreprenører og mindre indkøb.

Kilde: Råderumskatalog, Budget 2027–2030, NKU 4.

4Værkstedet og bil-/maskinparken

Kommunens eget værksted

Værkstedet har en værkfører og 7 årsværk og vedligeholder ca. 550 enheder – kommunens biler og maskiner. Budgettet er stabilt på 11,9 mio. kr. årligt i hele budgetperioden 2024–2027.

Vedligeholdelsesudgifterne til kommunens bilpark er stigende år for år. Det fremgår direkte af budgetbemærkningerne, og der er derfor afsat en pulje til løbende udskiftning af bilparken.

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, s. 17.

Regnskab 2025 – værkstedet

Løn
4.161 t.kr. budget → 3.850 t.kr. forbrug (mindreforbrug 0,3 mio. kr.)
Drift
8.235 t.kr. budget → 11.348 t.kr. forbrug (merforbrug 3,1 mio. kr.)
Samlet
Værkstedet er det eneste Driftsgårds-område med et betydeligt merforbrug i 2025.

Merforbruget på driftsdelen er et af de forhold, der forklarer, hvorfor Driftsgårdens samlede regnskab – trods et mindreforbrug på løn – endte med et merforbrug på driftssiden på 2,6 mio. kr.

Kilde: Bilag 1, Regnskabsbemærkning 2025 (NKU), Tabel 5.

5Vintertjeneste og serviceniveauer

Vintertjenesten er reguleret i Regulativ for renhold og vintertjeneste. Vinterberedskabet regnes normalt fra 1. november til 1. april og forlænges kun ved særlige forhold. Kommunen er vejbestyrelse og har efter lov om offentlige veje pligt til at snerydde, glatførebekæmpe og renholde på kommuneveje og offentlige stier.

Vinterklasser og serviceniveauer for kørebanerKommunens veje og stier er opdelt i fire vinterklasser og tre vinterstiklasser.
VinterklasseVejtypeServiceniveau og metodeTilstræbt maksimumstid
1 – GennemfartsvejeOverordnede kommunale veje og veje med kollektiv trafikHoldes farbare uden væsentlige gener på alle tider af døgnet. Præventiv saltning efter behov.Rimfrost: hurtigst muligt
Efter snefald: 4 timer
2 – FordelingsvejeVigtige fordelingsveje i industri- og boligområder, forbi skoler, vigtige P-pladserHoldes farbare uden væsentlige gener, men saltning og snerydning kun kl. 05.00–22.00.Rimfrost og snefald: hurtigst muligt, efter klasse 1 er opfyldt
3 – LokalvejePrimære boligveje, bakkede veje og øvrige P-pladserTilstræbes holdbare; gener kan forekomme. Igangsættes først, når klasse 1 og 2 er afsluttet – kun hverdage i normal arbejdstid.Ingen fast tidsgaranti
4 – Øvrige mindre vejeLokalveje, boligveje og pladser med mindre betydning for trafikafviklingenSaltes og sneryddes kun undtagelsesvis.Ingen

Kilde: Regulativ for renhold og vintertjeneste, Bilag 1. For cykelstier og stier gælder tilsvarende tre vinterstiklasser: vinterstiklasse 1 (gennemgående cykelstier, supercykelsti og hovedstier i eget trace) holdes farbare alle tider af døgnet; vinterstiklasse 2 (lokale stier) kl. 05.00–22.00; vinterstiklasse 3 (grusstier i parker og naturområder) gruses og sneryddes kun undtagelsesvis og i det omfang, de øvrige opgaver tillader det.

Grundejernes pligter

Grundejere, hvis ejendom i byer og bymæssige områder grænser op til kommunevej, offentlige pladser, fortove og stier, skal selv snerydde, glatførebekæmpe og renholde. Pligten kan højst omfatte 10 meter af det fortovs- eller stiareal, der ligger nærmest ejendommen målt fra skel. Cykelstier, gangtunneller og broer er ikke omfattet af pligten.

Kommunen fjerner ikke snevolde ved indkørsel til ejendomme eller ud for private fællesveje, og kommunen forsøger så vidt muligt at undgå at kaste sne ind på arealer, hvor snerydningen påhviler grundejeren.

Kilde: Regulativ for renhold og vintertjeneste, s. 10–11 og bilag 3.

Prioritering og samarbejde

Vinterindsatsen iværksættes og udføres ud fra en konkret behovsvurdering i prioriteret rækkefølge. Kan serviceniveauet ikke opfyldes, prioriteres indsatsen efter, hvor det er vigtigst af hensyn til færdslens afvikling og trafiksikkerheden.

Rydning af de gennemgående færdselsårer sker i samarbejde med tilgrænsende kommuner og Vejdirektoratet, så trafikken møder ensartet rydning. I Råderumskataloget foreslås desuden +0,55 mio. kr. i 2027 og +0,3 mio. kr. i 2028–2030 til øget vejvedligehold.

Kilder: Regulativ for renhold og vintertjeneste; Råderumskatalog, NKU 6.

6Økonomi og besparelser

Driftsgården samlet – budget 2024–2027

Aktivitetsområde Driftsgården1.000 kr. i 2024-priser.
Post2024202520262027
Administration – Driftsgården2.7492.2492.2492.249
Entreprenører (drift af kommunale veje)17.15016.91016.58316.488
Gartner17.76817.93018.03818.038
Værksted11.90211.90211.90211.902
Genbrugsstationer, skadedyr mv.−356−356−356−356
Budget til mande- og maskintimer (Ejendomme, grønne arealer, veje m.v.)26.54426.54426.54426.544
Indtægter – mandetimer Driftsgården−25.574−25.574−25.574−25.574
Vejbelysning3.4433.4283.4283.428
Netto i alt53.62853.03452.81552.720

Kilde: Natur og Klima, Budget 2024–2027, Tabel 15, s. 14. Mande- og maskintimeposterne er interne afregninger mellem Driftsgården og de øvrige aktivitetsområder og går i nul internt i kommunens samlede regnskab.

Regnskab 2025

Driftsgården – hovedtal regnskab 20251.000 kr. i 2025-priser.
PostKorrigeret budgetRegnskabAfvigelse ift. korr. budget
Løn i alt36.46434.6141.850
Driftsudgifter i alt20.09222.143−2.051
Genbrugsstationer, skadedyr mv. – drift8.5787.879699
Idræt – drift af boldbaner2.6002.50199

Kilde: Bilag 1, Regnskabsbemærkning 2025 (NKU), Tabel 5, s. 8. Driftsgården inkl. vejbelysning havde et samlet korrigeret nettobudget på 55,7 mio. kr., hvoraf 3,3 mio. kr. var budgetteret til vejbelysning. Regnskabet udviser et samlet nettoforbrug i balance, men bag balancen ligger et mindreforbrug på løn på 1,8 mio. kr. og et merforbrug på drift på 2,6 mio. kr.

  • Løn – mindreforbrug af vakante stillinger1,8 mio. kr. tilbage – blandt andet holdt tilbage for at dække varslet merforbrug på vejbelysning
  • Drift – merforbrug2,6 mio. kr. – særligt værksted og vejbelysning

Størrelsesforhold mellem de to afvigelser i Driftsgårdens regnskab 2025 (1,8 mio. kr. mod 2,6 mio. kr.). Søjlerne viser den indbyrdes størrelse, ikke en andel af budgettet.

Kilde: Bilag 1, Regnskabsbemærkning 2025 (NKU), s. 8.

Besparelser der rammer Driftsgården

Foreslåede besparelser på Driftsgården, Budget 2027–20301.000 kr. årligt i 2027-priser.
ForslagEffekt pr. årUdmøntning
NKU 4 – Driftsbesparelse på driftspakke til skoler−300Reducerer servicepakken til skolerne med ca. 13 % af ca. 5.475 årlige timer
NKU 5 – Rammebesparelse på Driftsgården−247Reduceret personale, færre entreprenører, mindre indkøb
NKU 1 – Klimamedarbejder−86Personale
NKU 3 – Grøn omstilling−300Ikke udspecificeret i kataloget
NKU 6 – Øget vejvedligehold+547 (2027), +300 (2028–2030)Merbevilling, ikke besparelse

Kilde: Råderumskatalog, Budget 2027–2030. Forslagene er på høringsstadiet og ikke vedtaget. Aktivitetsområde Kommunale ejendomme er samtidig foreslået reduceret med 1,0 mio. kr. årligt gennem salg af ejendomme, der frigøres.

Kilder: Råderumskatalog, Budget 2027–2030; Anlægsprogram 2027–2030; " Bilag 1 og 2, Regnskab 2025 (NKU).